Mezun Kariyer
Mehmet KERTİK

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1977 Kütahya doğumluyum. Lise son sınıfa kadar eğitimimi Kütahya da tamamladıktan sonra, 1995 tarihinde Üniversite eğitimime Karabük Teknik eğitim fakültesinde başladım. 1999 yılında mezun olduktan sonra Metal İşleri öğretmeni olarak 13 yıldır Kütahya'da çalışmaktayım. İlk Mezunlarımız olarak dikkat çekmektesiniz.
Bize kısaca o yıllarda üniversitemizden bahseder misiniz?

Çok ilginç yıllardı.Üniversitemizde sadece iki bölüm vardı. Metal ve döküm öğretmenliği. Biz başladığımızda henüz üniversitemiz mezun vermemişti. Üniversitede 4. sınıf yoktu. Hatta sistemi kimse bilmediği için üst sınıflardaki bazı arkadaşlar 2-4 kilitlemesine takılıp okul uzatmışlardı. Üniversitenin mevcudu yaklaşık 150 kişiydi. Herkes birbirini tanıyordu. Üniversite binamız, Kardemir'in girişinde bulunan Anadolu Lisesi'nin son iki katı idi. Atelye derslerimizi Cumartesi günleri E.M.L binasında işliyorduk. Hiç unutmam zannedersem 1996-97 yılları olsa gerek, Karabük ili bir sel felaketi yaşamış, okulumuz sel altında kalmıştı. Bilgisayar dersimize Yrd.Doç İbrahim KADI giriyordu. Felaketten dolayı elektriklerimiz yoktu ve İbrahim hocamın gazı ile kazma kürek okulumuzu temizlemiştik. Çok güzel yıllardı. Şehirde ise bekara ev yoktu. Özel yurt hiç yoktu. Bin bir yalanla ev tutup, imkanlar olmadığı için evde tek elektrik sobası ile 6 kişi kalıyorduk. Hepimizde evimizden getirdiğimiz yemek tarifleri vardı ve yemekleri kendimiz yapıyorduk. Şu anki kampus ün sadece uzaktan arsası görünüyordu ve ağaçlandırma çalışmalarını biz yapmıştık. Bu kadar şeye rağmen hayatımın en güzel yılları idi.
Üniversitemizin sizin hayatınıza ne gibi katkıları oldu?

Fakülteye başladığımda 18 yaşında idim. Hayatı, yalnız yaşamayı, paylaşmayı, sıkıntıları tek başıma çözmeyi, değişik kültürlerden gelen insanlar ile diyalog kurmayı, daha aklıma gelmeyen bir çok şeyi burada öğrendim. Tabii bunları öğrenirken hocalarımızın çok büyük katkıları olmuştur. Bunların yanında bize çok güzel eğitimler verildi. Ben mezun olup geldiğimde, göreve başladığım yıllarda Autocad bilen öğretmen yoktu. Ama biz bunu çok iyi bir şekilde öğrenmiştik. Daha da önemlisi bana Öğretmenlik mesleğini öğretmişti. 13 yıldır sayesinde hayatımızı idame ettiriyoruz.
Üniversitemizin öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

İbrahim hocamın bizlere vermiş olduğu tavsiye vardı; havada üç tane ip varsa siz daima en üsttekini tutmak için sıçrayın. Eliniz kayarsa onun bir altındakini tutarsınız. Kısacası arkadaşlar hedefleriniz daima en üstte olsun. Olmazsa bir alttaki hedefinizi tutturursunuz. Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Beni tanıyan tanımayan tüm hocalarıma ve arkadaşlarıma saygı ve selamlarımı sunarım. Allaha emanet olun…